Mobil Seval Özkan ">Mahalle Haritası
Kullanıcı Adı : Şifre : Şifremi Unuttum Yeni Üyelik
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Sahrayıcedit Tarihi Esnaf Rehberi Muhtarlıgımız
Seval Özkan
YEREL YÖNETİMLERDE VE SİYASETTE KADIN OLMAK

KADIN OLMAK yer, zaman, yaş değişse de sorunlar farklılaşsa da kesinlikle MÜCADELE demektir.

Yaşamak için, okumak için, kimliği için, iş bulabilmek için, kariyer için daha fazla çalışmak demektir…

Şiddet, sömürü, yoksulluk, işsizlik demektir KADIN OLMAK…

Çocuk gelin olmaktır. Berdeldir. Kumadır.

Töre cinayetlerine kurban gitmektir KADIN OLMAK…

Türkiye’de kadın olmak tüm güçlüklere karşı göğüs germek, dimdik durmak ve her şeye rağmen insanca yaşamaya çalışmaktır.

Sorunlar aşılabilir mi?

Tüm sorunları düzeltmek için; iş hayatında, okulda, sporda, yönetimlerde, siyasette, karar mekanizmalarında, sendikalarda her alanda DAHA ÇOK KADIN olmalıdır.

Erkeğin kadına, kadının kadına koyduğu engellerin aşılması gerekmektedir. Tüm bunlar içinde siyasette kadının hem nitelik hem nicelik olarak daha etkili olarak temsili gerekmektedir. Çünkü siyasal güç kuralları belirlemekte ve uygulamayı sağlayabilmektedir.

Siyasetin kapısı ne zaman açıldı?

Türk kadını olarak bizler, seçme ve seçilme hakkını Atatürk sayesinde pek çok ülkeden önce kazandık…

Peki, biz kadınlar bu haklarımızı iyi bir şekilde hakkı ile kullanabiliyor muyuz?

Bu soruya büyük bir gönül rahatlığı ile “EVET” demek isterdim. Ancak maalesef “HAYIR”.

Kadını siyasetten uzak tutan ne?

Kadının seçme hakkına baktığımızda, genellikle aile baskısı ile baba, kardeş, akraba tarafından ya oy kullanması engellenmekte ya da nereye oy kullanması gerektiği dikte edilmektedir.

Seçilme hakkını kullanma açısından ise toplumsal cinsiyet bağlantılı roller ve engeller nedeni ile kadınlar daha edilgen roller almış ve ön planda olmaktan genellikle kaçınmışlardır. Kaynak ve bilgi eksikliği gibi konuların da etkisi ile daha fazla gönüllülük ve dernek çalışmaları gibi sosyal alanlarda bulunmayı tercih etmişlerdir.

Tarihsel Süreç Nasıl?

Kadına ilk oy hakkı veren ülke Finlandiya’dır. Günümüzde de kadınların temsil oranlarına baktığımızda Finlandiya en iyi örnekler arasındadır.

Ülkemizde 1925’teki nutuklarında ATATÜRK, “Bir milletin yalnız erkeklerinin ilerlemesiyle o millet yükselemez. Çünkü eğer kadın aynı ölçüde ilerleme hâlinde olmazsa erkeğin yükselmesi mümkün değildir.” demekte ve kadınlara verdiği önemi dile getirmektedir.

Bu sayede 1930 yılında Belediye seçimlerine katılma, belediye meclislerine, 1933’te Köy İhtiyar Heyetleri ve muhtar seçimlerinde, 5 Aralık 1934’te ise milletvekili seçme ve seçilme hakkını kadınlara tanıyan yasalar sırası ile kabul edilmiştir.

Böylece Türk kadını ATATÜRK’ün önderliğinde gerçekleştirilen devrimle pek çok Avrupa ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkını kazanmıştır.

Öyleki zamanın İngiliz Gazetesi Daily Telegraph “Tarihte Eşi Olmayan Olay” başlığını atmış,“kadınlar başka hiçbir ülkede bu kadar hızla ilerlememişlerdir. Bir ulusun bu derece değişmesi, tarihte gerçekten eşi olmayan bir olaydır.” demiştir.

Yerel yönetimlerde kadın nerede?

Yerel yönetimler tüm dünyada kadınların daha çok ilgi duydukları ve etkin olarak katıldıkları siyasi yapılar olarak görülmektedir.

Türkiye’de kadınların siyasal haklarının gelişimi açısından yerel seçimler önemlidir. Kadınların belediye seçimlerine katılma hakkını elde ettikleri 1930 yılından sonraki 1933 yılındaki seçimlerde pek çok kadın aday çıkmış ve belediye organlarına seçilmişlerdir.

Yerel yönetimlerin sağladığı önemli bir konu da etkinliktir. Yerel yönetimler sorunların hissedildiği ve yaşandığı yerde doğrudan ele alınıp çözümler üretilmesini sağladığı için, yönetim sürecini de etkinleştirmektedir.

Ayrıca, yerel yönetim hizmetleri üretime yönelik olup herkes tarafından, toplu olarak tüketilen hizmetlerdir. Bu nedenle kadınların gündelik yaşamlarını doğrudan etkileyen sonuçlara sahiptir. (Çocuk parkları, oyun alanları, yuva, yürüyüş alanı, kadın sığınma evleri, sosyal yardımlar, sosyal hizmetler, sağlık vb.)

Kadınlar gözden kaçan sorunları ortaya çıkarıp, onlara karşı daha duyarlı olup çözülmesine katkı sağlayarak önderlik edebilmektedirler. Kadınların yerel yönetimlere katılımı ve temsili, yerel yönetim hizmet kalitesinin arttırılmasında rol oynayacağı için de önemlidir.  Yerel yönetimlerde kadının etkin ve anlamlı katılımı demokrasiye de katkı sağlayacaktır.

Mecliste Kadın Nerede?

Ülkemizde, meclisteki kadın milletvekili sayıları da yine yerel yönetimlerdeki kadın sayıları gibi maalesef çok düşük oranlarda bulunmaktadır.

Oysa ki, meclisteki kadın milletvekili temsil oranının yüksek olması kadın duyarlılığı ve hassasiyetinin politikalara ve alınan kararlara yansımasını sağlayabilecek, daha uyumlu, kavga ve tartışmadan uzak bir ortam yaratabilecektir.

Ayrıca seçilmiş kadınların etkili görevlerde, karar mekanizmalarında, komisyonlarda ve organlarda yeterli sayıda temsili de yönetimin başarısını etkileyecektir.

Siyasette kadınlar ne kadar etkili?

Ülkemizde, 1935 yılında mecliste 18 kadın milletvekili ile kadının %4,6 oranda temsil hakkı varken 2007 yılına kadar bu oran çok aşağılarda seyretmiş 2002’de %4,4, 2007 de %9,1 ve 2011 de ancak %14,3’ e kadar artabilmiştir.

Oysa, Ayrupa ülkelerinin kadın milletvekili ortalaması % 20-23 arasında ve Finlandiya’da ise  %35 civarındadır. Yine Avrupa’da, belediye başkanlıklarında %10, belediye meclis üyeliklerinde % 24 iken Türkiye bu oranlarda Avrupa ülkeleri arasında son sıralarda yer almaktadır. Belediye başkanlarında oran %1 in bile altındadır. Belediye meclis üyelerinde ise oran %5 in altındadır. Köy muhtarlarında 0,2 mahalle muhtarlıklarında %2,3 civarındadır.

Ülkemizde Bakanlar kurulunda 26 bakandan biri, 81 validen sadece biri kadındır.

Avrupalı kadınların 300 yıl süren çabaları sonucunda elde ettiklerinden daha fazlasını çok da emek vermeden elde eden Türk Kadını maalesef haklarını kullanmada Avrupalı kadınların çok gerisinde kalmaktadır.

Türk kadınının sorumluluk ve özgürlüklerin birbirinden ayrılamayacağı bilinci ile haklarına sahip çıkması gerekmektedir.

Peki, kadınlar ne yapmalı?

Öncelikle kadının kendine, kadının kadına ve erkeğin kadına bakış açısı değişmelidir.

Fırsat eşitliği, cinsiyet ayrımcılığı, eşit temsil gibi konularda politika ve eylem programlarının etkin olarak kullanılması ve örgütlü olarak hareket edilmesi önemlidir.

Pek çok ülke siyasi temsil eşitsizliğinin giderilmesi için kadınlar lehine olumlu ayrıcalıklar yapılmasını sağlayarak bu sorunu gidermiştir, benzer uygulamaların yapılması ve yaygınlaştırılması sağlanmalıdır.

Siyasal alanda var olmanın olmazsa olmazı olarak görülen maddi kaynak probleminin aşılması sağlanmalıdır.

Bütün bunlar için kadınların sorunlarına sahip çıkması, haklarını koruması, kullanması ve hakları için savaşması, çaba göstermesi ve birbirini desteklemesi gereklidir.

Sonuç olarak; savaşsız, tartışmasız, kavgasız, daha modern, daha estetik, daha güzel bir dünya için her alanda YÖNETİMLERDE, KARAR MEKANİZMALARINDA, SİYASETTE “DAHA ÇOK KADIN” olmalı diyorum. 

Ulu önder Atatürk tarafından bir çok gelişmiş ülkeden önce almış olduğumuz seçme ve seçilme hakkını kullanan ve haklarına sahip çıkan biri olarak, yönetimlerde ve karar makanizmalarında cinsiyet ayrımı olmaksızın eşit temsilin olduğu günlerin özlemi ile 5 Aralık Kadına Seçme ve Seçilme hakkı tanınmasının 78. yılını kutluyorum. ...

 

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
05-12-2012 14:13 - 1388 Okunma
Seval Özkan yazarın diğer yazıları [ Tümü ]
MUTLU YILLAR
30-12-2015 tarihinde eklendi
Sevgili Atatürk'ü Anıyoruz
09-11-2015 tarihinde eklendi
Cumhuriyetimizin 92. Yılı Kutlu Olsun
28-10-2015 tarihinde eklendi
Kurban Bayramınız Kutlu Olsun
06-10-2015 tarihinde eklendi
Sahrayıcedit'te Ramazan Bereketi Başladı
18-06-2015 tarihinde eklendi
Yılbaşı Kutlaması
31-12-2014 tarihinde eklendi
Seçilme Hakkı Olan KADIN !
05-12-2014 tarihinde eklendi

04-12-2014 tarihinde eklendi
Öğretmenler Günü Kutlu Olsun
24-11-2014 tarihinde eklendi
Atatürk'ü Anma
11-11-2014 tarihinde eklendi
ISTANBUL

Muhtarlar Adana & Hatay'da Buluştu

www.bolgeninsesi.net

Muhtarlığımız artık Cumartesi günleri de açık.

Sahrayıcedit'te ilk Sokak Toplantısı yapıldı -1-

ADD Genel Kurulu Yapıldı

Mardin Kızıltepe'ye Kitap Desteği

Kadıköy Kartal Metrosu Açılıyor

www.atasehirweb.com

 
Kadıköy Sahrayıcedit Muhtarlıgı
Seval Özkan
Teknik Destek:- Kasım Aydın
Sahrayıcedit Haber Duyurular Mahalle Haritası Sitene Ekle İletişim Site Arşivi
 
ADRES: Sahrayicedit Mahallesi Cebesoy Sk. No:2 Kadıköy / İstanbul
E.Posta: ozkanseval@yahoo.com Tel: 0216 385 51 00 / 0216 385 61 11